Fa nyílászáró felújítás – Útmutató lépésről lépésre
A régi fa nyílászárók felújítása nemcsak esztétikai kérdés, hanem energiatakarékossági és környezetvédelmi szempontból is egy fontos döntés.
Ezek a régi nyílászárók idővel veszíthetnek a szigetelőképességükből, festésük megfakulhat, de szerkezetileg általában legtöbbször jó állapotban vannak. Nézzük meg, hogyan lehet felújítani őket!
Miért érdemes felújítani a fa nyílászárókat?
A fa nyílászárók természetes megjelenésükkel és tartósságukkal még mindig nagyon és egyre inkább keresettek. Azonban az időjárás viszontagságai, a napfény és a nedvesség komolyan károsíthatják az állapotukat.
Felmerülhet a kérdés, hogy miért ne cseréljük le őket újabbra? Nos, az új ablakok és ajtók beszerzése sokszor drága lehet, míg a régi nyílászárók felújítása néha sokkal gazdaságosabb és környezetbarát megoldás is.
Az előkészítés fontossága
Mielőtt belevágnánk a felújításba, fontos megvizsgálni a nyílászárók állapotát. Ha csak kisebb felületi károk vannak, mint a festék lepattogzása vagy apró repedések, akkor egy alapos csiszolás és újrafestés elegendő lehet. Ha viszont komolyabb szerkezeti problémák, pl. vetemedés vagy korhadás van, akkor ezeket először helyre kell hozni.
Példa: Ha az ablakkeret alsó részén észlelünk korhadást, azt érdemes eltávolítani és új fa darabot illeszteni helyette. Ezt ragasztással és megfelelő rögzítéssel lehet megoldani, majd festékkel védeni.
Csiszolás és felületkezelés
A felújítás egyik legfontosabb lépése a csiszolás. A régi festékréteget vagy lakkozást el kell távolítani, hogy az új bevonat megfelelően tapadjon. Kézi vagy gépi csiszolással érhetjük el a sima, tiszta felületet. Ne hagyjuk ki a sarkokat sem, ott is könnyen megbújhatnak régi festékmaradványok.
Példa: Egy régi, vastagon lakkozott ajtó esetén, ahol már több helyen lepattogzott a lakkozás, fontos, hogy teljesen eltávolítsuk a régi réteget, rétegeket. Ezt gépi csiszolóval gyorsabban elvégezhetjük, de a finomabb részeknél kézi csiszolópapírt használjunk.
Hibák kijavítása
Miután a felületet megtisztítottuk, jöhet a hibák javítása. A faanyag természetéből fakadóan hajlamos lehet a repedezésre vagy kisebb sérülésekre, ütődésekre. Ilyen esetekben speciális fa tömítőanyagokat, tapaszt használhatunk, amelyek segítségével könnyedén eltüntethetők a hibák. Ezek az anyagok rugalmasak, így alkalmazkodnak a fa természetes mozgásához. Utánna érdemes lehet az így kijavított részeket ismét átcsiszolni.
Példa: Ha az ablakkereten apró repedések jelennek meg, a fa tömítő anyagot nyomjuk bele a résbe, simítsuk el egy spakli segítségével, és hagyjuk száradni. Ezután finom csiszolópapírral dolgozzuk át a felületet, mielőtt elkezdjük festeni.
Festés és védelem
A fa nyílászárók tartós használatához elengedhetetlen a megfelelő festék kiválasztása és a festés. Használjunk kifejezetten kültéri fa festéket, amely védelmet nyújt az időjárás viszontagságai ellen. A festés előtt érdemes külön alapozót felvinni, hogy a festék jobban tapadjon, és tartósabb legyen a végeredmény is.
Példa: Egy déli fekvésű ablak esetén, ahol erős napsütés érheti a felületet, UV-védelemmel ellátott festéket használjunk, hogy hosszabb távon megóvjuk a fát a kifakulástól és szerkezeti károsodástól.
Szigetelés feljavítása
A régi nyílászárók egyik legnagyobb problémája, hogy nem zárnak tökéletesen. Ezért gyakran beszökik a hideg levegő, ami növeli a fűtésszámlát. A szigetelés felújítása kulcsfontosságú lépés. Ha van bemart nút az ablakban vagy volt benne régi elöregedett gumi szigetelés akkor azt érdemes cserélni, újat behejezni. Ha esetleg nincs ilyen bemarás akkor sincs ok pánkra, egy speciális öntapadó szigetelőcsíkokkal könnyedén tömíthetjök a réseket, ahol huzat beáramlik.
Példa: Ha egy régi fa ajtónál érezzük, hogy alulról beszökik a hideg, akkor használjunk szigetelőcsíkot, amit az ajtó aljára rögzítünk. Ez megakadályozza a levegő mozgását, és jelentősen javítja a hőszigetelést.
Zárak és pántok felújítása
A nyílászárókhoz tartozó fém szerelvények, mint a zárak és pántok, idővel berozsdásodhatnak vagy elmozdulhatnak, meglóghatnak. A felújítás során érdemes ezeket is megvizsgálni, és ha szükséges, cserélni. A rozsdásodást egyszerűen eltávolíthatjuk egy drótkefével, majd kenőanyaggal, akár WD-40-el kezelhetjük, hogy a mozgó alkatrészek újra simán működjenek.
Példa: Ha az ablak zsanérja nehezen mozog, akkor vegyünk elő egy kis gépolajat vagy kenőspray-t, és óvatosan kenjük meg a mozgó részt. Ezután a zsanér könnyedén fog nyílni és záródni.
Összességében
A fa nyílászárók felújítása nemcsak a külső megjelenésük javítását szolgálja, hanem az otthonunk hőszigetelését is hatékonyabbá teheti. Nem kell mindig újat venni, ha van lehetőség a régit helyreállítani. A megfelelő előkészítéssel, csiszolással, festéssel és szigeteléssel új életet lehelhetünk ezekbe a régi nyílászárókba, hosszú évekre biztosítva tartósságukat és esztétikumukat.
Mindez nemcsak az otthonunkat teszi szebbé, hanem hozzájárul ahhoz is, hogy energiatakarékosabb és fenntarthatóbb életet élhessünk. Ha pedig egyszer belekezdünk a munkába, az eredmény garantáltan megéri a befektetett időt és energiát.
Ha mégis a csere mellet döntünk, akkor it van egy korábbi cikkünk a Nyílászárók és ajtók beépítésének otthoni megvalósításáról.
A Wiképidiáról kicsi érdekesség még…
Köszönöm a figyelmet!
Ha tetszett a cikk, ne felejtsd el megosztani barátaiddal vagy hozzászólásban megírni a véleményedet.
És ha szeretnél még hasonló tanácsokat olvasni, akkor iratkozz fel a hírlevelünkre és Likeolj minket a Facebookon!
Be the first to comment on "Fa nyílászáró felújítás: Új élet a régi ablakoknak és ajtóknak!"